The UK's No. 1 Farm Business Event

Livestock Results

2023 Livestock Results

Cow Classes

Class 6 – Any other breed – cow

1st – 58 – LOCHHEAD & SONS *, T, KEDAR CALVIN SANCHIA MARIA ET, EX97-5(8YR), PLI 160, b 21/12/2012, s VETSCHS NESTA CALVIN ET

2nd – 57 – LOCHHEAD & SONS *, T, KEDAR SUPER NOVA HARMONY, EX95-4(8YR), PLI 100, b 42072, s KEDAR SUPER NOVA ET

3rd – 56 – LAWSON *, R J BASIL, LISMULLIGAN EMPRESS 69, BFV85, PLI 88, b 07/04/2020, s DEANGATE PRINCE 2

Class 7 – Jersey – Junior Cow

1st – 63 – THE DAVIS FAMILY *, RIVERMEAD MINX CANDY, VG89(2YR), PLI 114, b 11/01/2019, s STONYRUN AUS TBONE MINX AJBS

2nd – 59 – HEUCHAN *, NEIL, CLANEL VIDEO DAISYBELLE, VG87(2YR), PLI -110, b 21/11/2020, s STLO VIDEO CJCC ET

3rd – 60 – THE HUNTER FAMILY *, CLYDEVALLEY TEQUILA MARIGOLD 2, VG87(3YR), PLI 2, b 16/01/2020, s TOWER VUE PRIME TEQUILA ET

Class 8 – Red and White – Cow

1st – 65 – YATES & SON *, B G, LOGAN RUBELS SEISME ET, VG88(2YR), PLI 350, b 02/05/2020, s HOOGERHORST DG OH RUBELS-RED

2nd – 67 – BARR *, J & M, CALDERGLEN MARGOT 3, VG88(3YR), PLI 325, b 13/01/2020, s RDG ALADDIN-RED ET

3rd – 68 – BRYSON & SON *, MUNGO, WHITEFLAT JORDY LIZZIE RED, EX92(4YR), PLI 263, b 01/02/2019, s CYCLE MCGUCCI JORDY RED

Class 9 – Holstein – Junior Cow

1st – 73 – BLYTH FARM & FREME BLONDIN , MAG PANDOR, VG89(3YR), PLI 51, b 30/12/2019, s WALNUTLAWN SIDEKICK ET

2nd – 71 – CROSSFELL HOLSTEINS *, CROSSFELL DISCJOCKEY ERLE, VG89(2YR), PLI 417, b 21/05/2020, s CLAYNOOK DISCJOCKEY ET

3rd – 72 – SCOTT, R&M & SALVADOR ESQUIERDO , VETECH PEPPER KIM, VG87(2YR), PLI 133, b 14/05/2020, s DELABERGE PEPPER ET

Class 10 – Ayrshire – Junior Cow

1st – 80 – BAYNES & SON *, G G, MARLEYCOTE MAYBELLE 13, GP84, PLI 74, b 02/06/2019, s ARRAN VIEW ALLBRAN

2nd – 78 – BARR *, J & M, CALDERGLEN MAISIE 3, VG87(3YR), PLI 43, b 10/01/2020, s CALDERGLEN RAFFIAS COMMANDER ET

3rd – 76 – ADAMSON & SON *, M/S JOHN, SWAITES MARGARET ANN 34, GP82, PLI 84, b 16/09/2020, s PAM AYRS HAWAIIAN

Class 11 – Jersey – Senior Cow

1st – 83 – JONES , MISS CERIAN E, RAPIDBAY-UK RUMMEN TJ LOTUS, VG86(2YR), PLI -282, b 28/04/2015, s RAPIDBAY-UK RUMMEN

2nd – 82 – THE HUNTER FAMILY *, CLYDEVALLEY CAESAR MARIGOLD, EX90(5YR), PLI -17, b 12/12/2017, s CLIFTON CAESAR

Class 12 – Holstein – Intermediate Cow

1st – 85 – EVENING HILL FARM LIMITED *, EVENING SIDEKICK JENNIFER, EX93(4YR), PLI 46, b 17/11/2018, s WALNUTLAWN SIDEKICK ET

2nd – 87 – BLYTH FARM , WILT BAILAY, EX93(4YR), PLI -223, b 23/08/2018, s DE OOSTERHOF WILLEMS EAGEL

3rd – 86 – BRIAN WEATHERUP & PARTNERS *, LESMAY KINGPIN MYAH, VG86(2YR), PLI -76, b 24/08/2018, s KERNDTWAY KINGPIN ET

Class 13 – Ayrshire – Senior Cow

1st – 90 – LINDSAY , D M, HARPERFIELD QUEEN OF THE SOUTH 60, EX90(5YR), PLI 187, b 10/04/2018, s ARRAN VIEW ALLBRAN

2nd – 93 – WATSON *, MESSRS J S, HIGH MARK OBLIGATION MELANIE 2, EX94-3(6YR), PLI 88, b 26/06/2016, s KNOWE OBLIGATION

3rd – 88 – ADAMSON & SON *, M/S JOHN, SWAITES PROMISE 9, VG87(3YR), PLI 429, b 29/09/2019, s SWAITES DOUBLE 07

Class 14 – Holstein – Senior Cow

1st – 94 – YATES & SON *, B G, LOGAN FITZ BECKY, EX92(4YR), PLI -28, b 04/09/2017, s TOC-FARM FITZ ET

Jersey Champion

Winner – 63 – THE DAVIS FAMILY *, RIVERMEAD MINX CANDY, VG89(2YR), PLI 114, b 11/01/2019, s STONYRUN AUS TBONE MINX AJBS

Reserve – HEUCHAN *, NEIL, CLANEL VIDEO DAISYBELLE, VG87(2YR), PLI -110, b 21/11/2020, s STLO VIDEO CJCC ET

Holstein Champion

Winner – 85 – EVENING HILL FARM LIMITED *, EVENING SIDEKICK JENNIFER, EX93(4YR), PLI 46, b 17/11/2018, s WALNUTLAWN SIDEKICK ET

Reserve – 87 – BLYTH FARM , WILT BAILAY, EX93(4YR), PLI -223, b 23/08/2018, s DE OOSTERHOF  WILLEMS EAGEL

Ayrshire Champion

Winner – 90 – LINDSAY , D M, HARPERFIELD QUEEN OF THE SOUTH 60, EX90(5YR), PLI 187, b  10/04/2018, s ARRAN VIEW ALLBRAN

Reserve – 93 – WATSON *, MESSRS J S, HIGH MARK OBLIGATION MELANIE 2, EX94-3(6YR), PLI 88, b 26/06/2016, s KNOWE OBLIGATION

Supercow

Winner – 85 – EVENING HILL FARM LIMITED *, EVENING SIDEKICK JENNIFER, EX93(4YR), PLI 46, b 17/11/2018, s WALNUTLAWN SIDEKICK ET

Reserve – 63 – THE DAVIS FAMILY *, RIVERMEAD MINX CANDY, VG89(2YR), PLI 114, b 11/01/2019, s STONYRUN AUS TBONE MINX AJBS

Heifer Classes

Class 1: Ayrshire
1st – 30 – BARR *, J & M, CALDERGLEN NICOLETTE, PLI 150, b 19/06/2021, s HEYDALE WIND CHIME

2nd – 31 – LINDSAY *, D M, HARPERFIELD SANDY ROSE 8, VG85(2YR), PLI 133, b 06/06/2021, s
HARPERFIELD SPIRIT OF SCOTIA

Class 5A: Holstein – Junior Heifer
1st – 32 – FORSYTH , SCOTT, NEWBIRKS CHIEF JAZZ 1970, PLI 53, b 14/09/2021, s STANTONS CHIEF
ET

2nd – 35 – BRIAN WEATHERUP & PARTNERS *, LESMAY DALLIANCE PATENT, PLI 45, b 01/07/2021, s
WILDER DALLIANCE ET

3rd – 33 – LIGHTNING HOLSTEINS , EWEMOO LAMBDA APPLEENA, VG87(2YR), PLI 0, b 29/08/2021,
s FARNEAR DELTA-LAMBDA ET

Class 2 – Any other breeds – Heifer
1st – 38 – LOCHHEAD & SONS *, T, KEDAR RHAPPILY EVER AFTER ET, VG88(2YR), PLI 201, b 17/11/
2020, s GOLDHILL BENDER HUGE SG ET

2nd – 37 – LAWSON *, R J BASIL, LISMULLIGAN PRISCILLA 61 ET, PLI 38, b 30/06/2021, s LAKEMEAD
JINGLE

3rd – 36 – LAWSON & SONS *, B, LISNAMULLIGAN CACTUS 2 ET, PLI 84 , b 13/08/2021, s OXTON
ROYAL ET

Class 3 – Red and White – Heifer
1st – 42 – YATES & SON *, B G, LOGAN AVATAR RAE RED ET, VG87(2YR), PLI 32, b 02/06/2021, s
HOVEN HOLSTEINS AVATAR RED ET

2nd – 40 – BRYSON & SON *, MUNGO, WHITEFLAT ATTRACTION GERALDINE, PLI -8, b 15/10/2021,
s APPLE-PTS ATTRACTION RED ET

3rd – 39 – WEATHERUP *, BRIAN, PARKEND MIRAND STARLET RED ET, PLI -144, b 17/01/2022, s
COOMBOONA ZIPIT MIRAND ET

Class 4 – Jersey – Heifer
1st – 44 – THE DAVIS FAMILY *, RIVERMEAD VICTORIOUS SANGRIA, PLI 57, b 13/09/2021, s RIVER
VALLEY VICTORIOUS ET

2nd – 48 – THE HUNTER FAMILY *, CLYDEVALLEY SSL FIELDFARE, VG87(2YR), PLI 112, b 26/03/2021,
s STEINHAUERS SAMSON LEMONHEAD

3rd – 43 – HEUCHAN *, NEIL, CLANEL VICTORIOUS DAISYBELLE, PLI 113, b 29/10/2021, s RIVER
VALLEY VICTORIOUS ET

Class 5B – Holstein – Senior Heifer
1st – 51 – NEWMEADOW HOLSTEINS , WOLFA CHIEF SUE, VG88(2YR), PLI 62, b 02/03/2021, s
STANTONS CHIEF ET

2nd – 53 – EVENING HILL FARM LIMITED *, EVENING GOLDWYN ADEEN ET, VG87(2YR), PLI -68, b 15/
11/2020, s BRAEDALE GOLDWYN

3rd – 50 – TEMPLETON *, G & G, KNOWESIDE CRUSHTIME PETRELLE, VG86(2YR), PLI -20, b 04/04/
2021, s COL DG CRUSHTIME ET

Heifer Championship – Breed
Winner – 51 – NEWMEADOW HOLSTEINS , WOLFA CHIEF SUE, VG88(2YR), PLI 62, b 02/03/2021, s
STANTONS CHIEF ET

Runner Up – 53 – EVENING HILL FARM LIMITED *, EVENING GOLDWYN ADEEN ET, VG87(2YR), PLI -68, b 15/11/2020, s BRAEDALE GOLDWYN

Superheifer
Winner

44 – THE DAVIS FAMILY *, RIVERMEAD VICTORIOUS SANGRIA, PLI 57, b 13/09/2021, s RIVER VALLEY VICTORIOUS ET

Runner Up
51 – NEWMEADOW HOLSTEINS , WOLFA CHIEF SUE, VG88(2YR), PLI 62, b 02/03/2021, s
STANTONS CHIEF ET

Sign up today for free and be the first to get notified on new updates.
* indicates required